Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut është studimi shkencor i morfologjisë së trupit të njeriut të rritur. Anatomia ndahet në anatomi bruto dhe anatomi mikroskopike. Anatomi bruto...

Ilaçet që nuk duhet përzier me aktivitetet fizike

Edhe në qoftë se bëhet fjalë për ndonjë qëndrim të shkurtër në palestër apo ndonjë orë të aerobikut, ndonjëherë nuk është në interesin tuaj...

Faktorët e sëmundjeve të zemrës

Sëmundjet e zemrës shkaktohen nga faktorë të paidentifikueshëm dhe faktorë të modifikueshëm. Një njeri që konsumon duhan atëherë ka rrezik më të lartë për të...

Si ndahen nyjat e trupit te njeriut?

Nyjat e trupit te njeriut ndahen ne 4 grupe: – Nyjat e kokes – Nyjat e trungut – te anesive te siperme dhe – te anesive te poshtme

Kush ben pjese te eshtrat e shtylles vertebrore?

Eshtrat e shtylles vertebrore (columna vertebralis): – Unazat qafore (vertebrae cervicales) – Unazat kraherore (vertebrae thoracales) – Unazat e belit (vertebrae lumbales) – Unazat e kyqit- kerbishtit (vertebrae...

Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut është studimi shkencor i morfologjisë së trupit të njeriut të rritur. Anatomia ndahet në anatomi bruto dhe anatomi mikroskopike. Anatomi bruto...

Sociologët shprehen për edukim të përshtatshëm për parashkollorët

Sociologët vlerësojnë se kopshtet për fëmijë si ai Bleta në lagjen Gazi Babë të Shkupit, para edukimit të fëmijëve në elementin religjioz, duhet të...

Këshilla për shtatzënat, mësoni sinjalet që ua dërgon bebja juaj

Të kujdeseni për foshnjën tuaj është obligim shqetësues dhe përgjegjës. Por, mos u shqetësoni. Më kryesore është të jeni të qetë dhe t’i ndiqni...

Haptonomia, lidhja e mrekullueshme mes nënës e fëmijës

Është një lidhje që merr zanafillë që në barkun e nënës dhe nuk është vetëm fizike. Ajo "ushqehet" vazhdimisht nga energjia e nënës dhe...

Si ta largoni me sukses një fëmijë nga pelenat?

Me ardhjen e kohës së mirë dhe të ngrohtë vjen edhe rradha e heqjes së pelenave. Që kjo të bëhet më lehtë, duhet filluar...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
43,000NdjekësitNdjek
16,700AbonentëAbonohu

Recent Posts