Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut është studimi shkencor i morfologjisë së trupit të njeriut të rritur. Anatomia ndahet në anatomi bruto dhe anatomi mikroskopike. Anatomi bruto...

Si ndahen nyjat e trupit te njeriut?

Nyjat e trupit te njeriut ndahen ne 4 grupe: – Nyjat e kokes – Nyjat e trungut – te anesive te siperme dhe – te anesive te poshtme

Kush ben pjese te eshtrat e shtylles vertebrore?

Eshtrat e shtylles vertebrore (columna vertebralis): – Unazat qafore (vertebrae cervicales) – Unazat kraherore (vertebrae thoracales) – Unazat e belit (vertebrae lumbales) – Unazat e kyqit- kerbishtit (vertebrae...

Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut është studimi shkencor i morfologjisë së trupit të njeriut të rritur. Anatomia ndahet në anatomi bruto dhe anatomi mikroskopike. Anatomi bruto...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
43,000NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Recent Posts