Shëndeti oral: Si të largoni kavitetet e dhëmbëve

0
678

Prishja e dhëmbëve është vetëm një mesazh se një organ nuk po funksionon si duhet. Shëndetin e dhëmbëve mund ta mbani me mënyrën e duhur të ushqyerit, si dhe duke u kujdesur për higjienën orale.

Ja disa këshilla që mund të ndiqni për të evituar problemet me dhëmbët:

1 – Mundohuni të hani ushqime që janë të pasura me vitamina A, D, E dhe K dhe minerale si kalcium, magnez dhe fosfor.

2 – Konsumoni ushqime të larta në fibra, për të rritur prodhimin e pështymës në gojën tuaj që është një mbrojtës natyral për dhëmbët.

3 – Merrni vitamina D nëpërmjet ushqimit.

4 – Pini 1 deri në 2 gota supë kockash në ditë.

5 – Bëni gargarë me vaj kokosi çdo mëngjes për 20 minuta.

6 – Hiqni sheqerin e rafinuar nga ushqimet dhe pijet.

7 – Gjithmonë përdorni gargarë antibakterial.

8 – Shpëlani gojën me ujë të ngrohtë pas çdo vakti.

9 – Pini çaj të zi dhe të gjelbër, në mënyrë që të zvogëloni rritjen e baktereve.

10 – Pasi konsumoni pije me acid, lani dhëmbët dhe shpëlani gojën me ujë të ngrohtë.

11 – Pini sasi të mjaftueshme të ujit gjatë ditës.

12 – Konsumoni lëng boronice shpesh për përmirësimin e higjienës orale.

SHPËRNDAJE