Faktorët e sëmundjeve të zemrës

Sëmundjet e zemrës shkaktohen nga faktorë të paidentifikueshëm dhe faktorë të modifikueshëm. Një njeri që konsumon duhan atëherë ka rrezik më të lartë për të...

6 fakte shkencore se qershia ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj

Jo vetëm që janë të shijshme për tu shijuar, por ka edhe arsye shëndetësore të konsumimit të qershive. Qershitë janë shumë shpejt duke e fituar...

KLINIKA IME

Infertiliteti & Steriliteti

Herpesi

Herpesi: Urdhje; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral Herpes i referohet një klase të infeksioneve virale të një natyre seksuale dhe jo-sexuale. Aktualisht ekzistojnë mbi 70...

Shëndeti seksual i mashkullit, ja çfarë duhet të dini

Çfarë është seksualiteti mashkullor? Seksualiteti mashkullor është një periudhë e cila fillon në kohën e pubertetit me sekretimin e hormonit testosteron(hormonit mashkullor). Sekretimi i testosteronit...

Shëndeti oral: Si të largoni kavitetet e dhëmbëve

Prishja e dhëmbëve është vetëm një mesazh se një organ nuk po funksionon si duhet. Shëndetin e dhëmbëve mund ta mbani me mënyrën e...

Shëndeti oral, shqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës të fundit

Shpenzimet për higjienën e gojës minimale. Një shqiptar “harxhon” vetëm 1.5 euro në vit për dhëmbët. Raporti: Ndërrojnë furçën e dhëmbëve 1 herë në tre...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

TEST

Testi i provimit pranues në Fizikë

1. Cili trup është në gjendje të lëngët? A. Uji B. Dheu C. Ajri D. Banka 2. Njësi e forcës është? A. Paskali B. Kilogrami C. Njutoni D. Xhauli 3. Pesha është : A. Energji B. Strategji C. Shtypje D. Forcë 4. Puna rritet me: A. Zvogëlimin e distancës B. Rritjen e distancës C. Zvogëlimin e forcës D. Zvogëlimin e temperaturës 5. Cila nga shprehjet...

Testi i provimit pranues në Departamentin e Kimisë

1. Nëse në një gotë me ujë kemi tretur 1 gram jod, tretësira merr ngjyrë të kuqe të zbehtë dhe intensiteti i ngjyrës rritet me...

Pyetje nga provimi pranues – Biologji

Pyetje nga provimi pranues - Biologji Testi pranues në departamentin e Biologjisë 1. Roli kryesor i leukoplasteve qëndron në: a. Sintezën e ADN-së b. Fotostintezë c. Tërheqje të insekteve...
- Advertisement -

SHBA, ADN-ja e parë e modifikuar te pacienti, por ka dyshime

Kurimi i një sëmundjeje duke modifikuar gjenet e një personi drejtpërdrejt në brendësi të trupit...

Shëndetësia, Tritan Shehu: Të rriten kontributet në 12%

Teksa në Komisionin e Shëndetësisë u miratua buxheti për shëndetësinë për vitin 2018, një ndër...

Shëndeti mendor, 25 përqind e vizitave me çrregullime

Pa shëndet mendor nuk mund të kemi një trup të shëndetshëm. Na ndodh shpesh herë...

Sëmundjet e shëndetit mendor, Shqipëria në nivele alarmante

Rritet numri i shqiptarëve të prekur nga sëmundjet e shëndeti mendor. Një në katër persona...

AKADEMI DHE DIJE

Anatomia e njeriut

Anatomia e njeriut është studimi shkencor i morfologjisë së trupit të njeriut të rritur. Anatomia ndahet në anatomi bruto dhe anatomi mikroskopike. Anatomi bruto...

MË TË LEXUARAT

Si ta largoni me sukses një fëmijë nga pelenat?

Me ardhjen e kohës së mirë dhe të ngrohtë vjen edhe rradha e heqjes së pelenave. Që kjo të bëhet më lehtë, duhet filluar...
- Advertisement -

Sociologët shprehen për edukim të përshtatshëm për parashkollorët

Sociologët vlerësojnë se kopshtet për fëmijë si ai Bleta në lagjen Gazi Babë të Shkupit, para edukimit të fëmijëve në elementin religjioz, duhet të...

Këshilla për shtatzënat, mësoni sinjalet që ua dërgon bebja juaj

Të kujdeseni për foshnjën tuaj është obligim shqetësues dhe përgjegjës. Por, mos u shqetësoni. Më kryesore është të jeni të qetë dhe t’i ndiqni...

Haptonomia, lidhja e mrekullueshme mes nënës e fëmijës

Është një lidhje që merr zanafillë që në barkun e nënës dhe nuk është vetëm fizike. Ajo "ushqehet" vazhdimisht nga energjia e nënës dhe...